01 feb t/m 13 apr 2025

Re-Viewing Sites of Preservation – Notes on Hapticity

ned / eng

Re-Viewing Sites of Preservation brengt kunstwerken samen van het kunstenaarscollectief Notes on Hapticity (Elena Kostenko, Kees van Leeuwen en Hannah Dawn Henderson). Hun werkwijze komt voort uit de wens om artistieke technieken toe te passen op onderwerpen zoals cultuurtheorie, geschiedenis en antropologie. (1)

Kunstenaars: Elena Kostenko, Kees van Leeuwen en Hannah Dawn Henderson.

Lees hier meer over de leden van Notes of Hapticity.

Notes on Hapticity

Het collectief werd eind 2019 opgericht en hun activiteiten werden al snel beïnvloed door de Covid-19-pandemie en de gevolgen daarvan. Denk hierbij aan ruimtelijkheid, sociale relaties en manieren van aanraking. Hun uitgangspunt is het concept van de ‘haptische ontmoeting’ ofwel; aanraking— een thema dat als een rode draad door hun individuele praktijk en gezamenlijke projecten loopt. Lees hier meer over Notes on Hapticity

In de tentoonstelling verwijzen de kunstenaars naar verhalen die zich op verschillende locaties bevinden: een voormalige nucleaire bunker, een archief, het lichaam, een tuin, een nieuw land. Paradoxaal genoeg kan elk van deze structuren worden gezien als zowel een plek van bescherming – als van vijandigheid. Denk hierbij bijvoorbeeld aan hoe er wordt omgegaan met inclusie en exclusie in een samenleving, de harde reactie van het immuunsysteem van het lichaam, of de vreemde rust die wordt aangetroffen in een bunker diep onder de grond.


Door hun onderzoek naar deze structuren kwamen de kunstenaars in aanraking met vormen, verhalen en beelden die gevoelens van zowel vervreemding als hyperbewustzijn oproepen. In elk van de kunstwerken wordt het proces van het behouden en delen van de ervaring van deze structuren onderzocht, waarbij vaak wordt ingegaan op culturele en politieke erfenissen, kwetsbaarheid en veerkracht, en de rol van abstractie als een manier om met uitdagende omstandigheden om te gaan.

Door middel van hun eigen kunstwerken proberen de kunstenaars deze plekken opnieuw te bekijken (vandaar de titel “re-view”). Dit doen zij door deze ruimtes binnen de tentoonstellingsruimte van Nieuwe Vide te ensceneren (1).  In al het werk is het gezichtspunt van de kijker cruciaal. Verhulling, blootstelling, vergroting, misvorming en (des)oriëntatie worden herzien om de kijker meer bewust te maken van de gevolgen van het toeschouwerschap.

(1) Ensceneren: In scène te zetten

DOC4: Artist-in-Residence & Publieksprogramma

DOC4 is een residentielocatie aan de Scheepmakersdijk in Haarlem, waar (inter)nationale kunstenaars tijdelijk kunnen wonen en werken. Het programma wordt gecoördineerd door 37PK in samenwerking met Nieuwe Vide. Tijdens een residency-periode in DOC4 werkt het collectief van Notes on Hapticity voor de aankomende expositie Re-Viewing Sites of Preservation in Haarlem.

Tijdens hun residency zal kunstenaarscollectief Notes on Hapticity een publiek programma ontwikkelen. Dit programma bestaat uit verschillende vormen van gespreks-bijeenkomsten, die zowel voortkomen uit-  en de expositie Re-Viewing Sites of Preservation ondersteunen. Tijdens deze bijeenkomsten worden thema’s zoals ruimtelijkheid, archieven en gemeenschap onderzocht. Thema’s die prominent aanwezig zijn in het werk van de kunstenaars. Op deze pagina staat de volledige programmering. 

Deze expositie heeft ook een audiotour

 

Expositie: 01.02.2025 – 13.04.2025
Open: vrijdag – zondag 12:00 – 17:00

Opening: 01.02.2025

Sluitingsweekend: 11/12/13 April
De kunstenaars van Notes on Hapticity zullen het hele laatste weekend op verschillende momenten aanwezig zijn. Kom langs om de tentoonstelling te bekijken en de kunstenaars te ontmoeten!

Lees de tekst hier in het Russisch

Audiotour

_

Publieksprogramma

29.01.2025 – 19:00 – 21:30 – Teken or Leave It: Haptic Encounters 

01.02.2025 – 14:00-17:00 – Opening

08.02.2025 –  14:00-14:30 – Tentoonstelling rondleiding (met Kees)

15.02.2025 – 14:00 – 16:00 – A Conversation in Space

23.02.2025 – 13:30 – 13:50 – Tentoonstelling rondleiding (met Hannah)

23.02.2025 – 14:00 – 16:00 – A Conversation in Space

02.03.2025 – 13:30-15:00 – Reading: A wandering conversation on preservation

16.03.2025 – 12:30-13:00 – Tentoonstelling rondleiding in Russisch (met Elena)

16.03.2025 – 13:00-15:00 – In conversation with Notes on Hapticity

16.03.2025 – 15:30 – 17:00 – Screening Programme: If the ground beneath and between us could utter

11 & 12.04.2025 – 14:00 – 16.00 – Mon Jardin Magique – Encounters – Meedoen met Muurschildering

13.04.2025 – 14:00 – 15:00 – Artist Talk and Expositie bezoek : Kees van Leeuwen

Nieuwe datum: 07.05.2025 – 19:00 – 21:30 – Teken Or Leave It Writing Workshop: embodying the archive, archiving the body – door Hannah Dawn 

Archief

01 nov t/m 29 nov 2025

Vide Cultura: through rot and renewal – 30 jaar Nieuwe Vide

04 jul t/m 28 sep 2025

Doc4: pulling blood from stone

24 mei t/m 25 mei 2025

Nieuwe Vide hosts Stripdagen: De Ontmaskerde Macht

01 feb t/m 13 apr 2025

Re-Viewing Sites of Preservation – Notes on Hapticity